Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

barney393

Szyfrowanie sieci

Recommended Posts

barney393

Witam.

Potrzebuje pomocy. Mam niezabezpieczoną siec wlan ( jestem jej włascicielem) i chcialbym zaszyfrowac ja tak aby nikt z zewnatrz nie czerpał internetu z niej.

Czy ktoś moglby mnie pokierowac jak to zrobic zeby bylo najszybciej i najprosciej.

Dodam ze nie mam o tym pojecia ;)

dziekuje z góry, barney393 :)

krys

za mało danych

- jaki masz model AP? obsługuje WPA/WPA2?

- ilu jest podłączonych userów?

- jakie karty mają ludzie? obsługują WPA/WPA2?

barney393

Mam router G+ MIMO Router firmy Belkin

Userow jest trzech

Kazdy z nich ma karte Belkin High-speed mode Wireless G Desktop Network card.

Tyle wiem. Napewno obsluguja WPA i karty i router

krys

No to najlepiej będzie WPA i jakieś hasło kilkunastoliterowe. Małe + duże litery + cyfry + jakieś znaki specjalne np: z4&8w3#L5CFLq9

I blokada MAC adresów na routerze jeśli obłsuguje bo nie mogłem na szybko znaleźć.

barney393

No wlasnie tylko ja nie wiem gdzie to wpisac co i jak :( Wlasnie tego nie kumam. Czy mogłby mnie ktos za reke poprowadzic co gdzie kliknac jak i co?

Dziekuje za odzew

krys

Jeśli czujesz się na siłach to: instrukcja obsługi do tego routera + google. A jeśli nie, to wystarczy poprosić jakiegoś informatyka. Za góra 20 zł w ciągu 5 minut to ustawi.

A w komputerach-klientach wystarczy wpisać przy pierwszym połączeniu ustawione hasło do sieci i ot cała filozofia.

todo1

Kilkunastoliterowe lub kilkunastoznakowe tzn. ilu literowe. Pisze że hasla powinny być 40-bitowe lub 104-bitowe, co to dokładnie znaczy? Można też wprowadzić je jako 5 lub 13 znakowe ACSI, jak to wygląda w praktyce, albo 10 lub 26 znaków szesnastkowych, jakie to są znaki szesnastkowe? Dla człowieka, któremu obca jest informatyka to czarna magia, więc proszę uprzejmie o możliwie jasne wytłumaczenie.

krys

klucz WEP może być 64 lub 128 bitowy, po odjęciu wektora inicjującego o długości 24 bitów wychodzi 40 lub 104 bitowy. A to jest w jednostkach hexadecymalnych 10 lub 26 znaków (0-F) albo zamieniając na alfabet łatwiej przyswajalny dla ludzi: 5 lub 13 znaków ASCII czyli to co jest na klawiaturze.

WPA może mieć klucz od 8-63 znaków ASCII. WPA jest znacznie bezpieczniejszy od WEP.

Tyle w skrócie, o resztę proszę pytać wujaszka google.

barney393

Ale podpowiedzcie co mi do tego potrzebne oprocz wujaszka :D

Od czego zaczać? Jakich programow uzywac? Wiem jak wyglada taki kodzik i wiem o co chodzi tylko nie wiem wlasnie gdzie go wpisac i wogole.

krys

Wszystko zrobisz w panelu administracyjnym routera. Zobacz w instrukcji jak się do niego dostać (najprawdopodobniej trzeba wpisać adres IP routera w przeglądarce w kompie podłączonym skrętką) i dowiedz się jakie jest do niego hasło (jeśli nikt go jeszcze nie konfigurował to w instrukcji znajdziesz fabryczne). Do tego nie będzie ci potrzeba żadnych programów.

Poprzedzając pytanie skąd wziąść instrukcję:

http://www.belkin.com/uk/support/tech/issues_more.asp

Marcin (MaxFM)

Zakladka szyfrowanie (encryption) i tam wszystko ustawiasz. Potem to samo na kartach. A najlepiej jak zrobisz filtrowanie po MAC i przydzielisz IP do MAC, wtedy nie potrzeba Ci klucza bo router bedzie odrzucał kazdy inny MAC niz te wpisane w routerze. Ale jak chcesz to dla pewnosci mozesz jeszcze uzyc zwykłego WEPa. Poza tym szyfrowanie przycina predkosc (niewiele ale przycina)

krys

filtrowanie MAC nawet przedszkolak ominie nie mówiąc o prywatności przesyłanych danych. WEPa też można złamać, WPA już bardzo ciężko przy dobrym, skomplikowanym haśle.

WPA mam w domu i korzystam na lapie z pełną prędkością jaką mi daje ISP. Nawet jak coś przytnie, to wole to, niż świadomość że ktoś może podsłuchać o czym gadam przez GG. A mam za oknem kolesia co lubi kręcić antenką na dachu.

barney393

Obeszlo sie bez informatyka, a google właczalem tylko zeby sprawdzic czy jest net :)

Proscizna