soypiruli

Konfiguracja dwóch niezależnych sieci

Recommended Posts

soypiruli

Dzień Dobry,

jako laikowi przypadło mi jednak konfigurować sieć na własne potrzeby. W procesie tym natrafiłem jednak na pewne wątpliwości. 

Do połączenia dwa budynki 50 metrów od siebie. Do budynku A dociągnięty jest światłowód z parametrami do 600 mbps; w budynku A chciałem oprzeć sieć bezprzewodową na dostarczonym przez dostawcę łącza routerze z modemem czyli Dasan H660GM GPON ONT. Z uwagi na przeszkody występujące po drodze, budynki te chciałem połączyć ekranowaną lub żelowaną skrętką kat.6.  Posiadam również access point Ubiquiti UAP AC LR, na tórym chciałem oprzeć sieć w budynku B. O ile konfiguracja tego zestawienia jako jednej sieci nie sprawia mi kłopotu, to jednak okazuje się że bardziej skomplikowane założenia już sprawiają kłopot.

Chciałbym aby sieć bezprzewodowa w budynkach A i B działała niezależnie od siebie. Tzn. aby użytkownicy sieci A nie mieli bezpośredniego dostępu do użytkowników sieci B i nawzajem. Sieć A jest siecią domową natomiast sieć B to sieć do której będą miały dostęp osoby postronne.  Prosiłbym o radę jak skonfigurować taką sieć, bądź jakie elementy trzeba jeszcze dokupić.

SLX

Sieci można oddzielić na kilka sposobów. Można stworzyć dwie podsieci i zablokować na firewallu komunikację między nimi, ale typowe routery domowe jak te, nie mają takiej możliwości. Lepszą metodą jest użyć do tego VLANów. W specyfikacji widzę, że oba urządzenia mają taką opcję.

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się