Pasterix

Zwiększenie zasięgu anteny w echosondzie Jaxon

Recommended Posts

Pasterix

Witam, mam do Was pytanie. Czy zmieniając antenę za większą otrzymam lepsze połączanie?  Kupiłem echosondę jej zasięg to od 50 do 100m, potrzebuje uzyskać około 200. Mam zamiar zamontować echo w łódce zanętowej. Echosonda  będzie w środku wiec kompletnie straci zasięg. Jeśli zastosuję antenę z niedziałającego routera, i zamontuje ją na łódce,  to czy ten zasięg zwiększy?  Pytam ponieważ jestem laikiem ale lutownicę umiem trzymać :)  Czy stosując dużą antenę będę potrzebował wzmacniacz?  Ile decybeli powinna mieć antena? 

Nie wiem czy długość kabla antenowego również będzie miał wpływ, bo będzie go około 20cm. Na zdjęciu poniżej zaznaczyłem miejsca gdzie chcę się podłączyć tą dużą anteną.

Proszę o informację zwrotną, czy jest w ogóle sens to przerabiać.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

zmiana anteny echo90.jpg

SLX

Tak, większa antena pozwoli na komunikację na większe odległości. Czy antena z routera będzie lepsza tego nie wiem. Zależy jaką masz teraz. Musi działać na tej samej częstotliwości, w routerach WiFi jest to 2,4 albo 5GHz. Do większej anteny nie potrzeba wzmacniacza. Anteny charakteryzują się obok częstotliwości pracy, zyskiem, jest to jakby takie "wzmocnienie" własne anteny. Na 200m powinno wystarczyć kilka decybeli, powiedzmy z 5dBi. Jednak blisko wody tłumienie może być większe, jak dasz radę umieść antenę jak najwyżej. Anteny dookólne promieniują na wszystkie strony, być może lepsza byłaby dla Ciebie antena kierunkowa, przy tych samych rozmiarach mają większy zysk, musiałbyś tylko rozwiązać problem jakiegoś automatycznego ustawiania łódki w swoim kierunku. Długość kabla ma wpływ, im krótszy tym lepiej, no ale kabla musisz użyć tyle ile potrzebujesz, kilka cm więcej nie robi dużej różnicy. Również konektor wprowadza jakieś tłumienie, więc trzeba przylutować go dobrze, albo kupić gotowy pigtail UFL(takie masz złącze w echosondzie) - gniazdo RPSMA (prawdopodobnie taki wtyk ma antena, musisz sprawdzić).

Pasterix

Dziękuje za odpowiedź, jutro zabiorę się za przeróbkę i dam znać jak efekty.

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się