PanKierownik

Jak stworzyć podsieć z użyciem routera TP-Link TL-WA5210G w ramach już istniejącej sieci domowej?

Recommended Posts

PanKierownik

Witam,

mój ISP to Netia (stały adres IP). Podstawowy router w sieci domowej to Edimax AR-7286WnA. Drugi router, który posiadam to TP-Link TL-WA5210G. Chciałbym skonfigurować sieć w taki sposób, aby uzyskać 2 podsieci:

1. Sieć domową z użyciem routera Edimax,
2. Sieć na zewnątrz z użyciem routera TP-Link.

Moje założenia są następujące:

* Router Edimax stoi w domu i to do niego jest podłączony Internet.
* Router TP-Link wisi na zewnątrz budynku.
* Do Edimaxa podpinam TP-Linka poprzez złącze PoE.

Efekt jaki chcę uzyskać to sieć główna LAN z dostępem przez Wi-Fi (Edimax, w domu) oraz druga (osobna) sieć z dostępem przez Wi-Fi (TP-Link, na zewnątrz).

Chciałbym uniemożliwić dostęp do Edimaxa dla użytkowników podłączonych do TP-Linka, dlatego zależy mi na utworzeniu osobnej sieci dla TP-Linka.

W jaki sposób ustawić TP-Linka? Jaki wybrać tryb pracy, aby osiągnąć taki efekt?

Dziękuję za wszelkie wskazówki,
Pozdrawiam.

SLX

Podłączasz normalnie w standardowej konfiguracji jako AP tak jakbyś podłączał go do Internetu, tylko do portu LAN Edimaxa.

Żeby zablokować możliwość  łączenia się użytkowników TPLinka z urządzeniami podłączonymi do Edimaxa, to można wykorzystać kilka sposobów, najlepiej chyba użyć VLANów na Edimaxie. Nadajesz jakiś VLAN, np. 2 do portu gdzie podłączony jest TPLink i grupujesz ten VLAN z portem gdzie jest podłączony Internet. Działa to w obie strony, nie będziesz mógł się np. połączyć z TPLinkiem żeby go skonfigurować, chyba że sobie wydzielisz osobny port z VLANem 2 do takiej komunikacji, ewentualnie skonfigurujesz VLAN w Windowsie. Nie wiem też jak się zachowa router, gdy dostanie już otagowany pakiet, może go przepuścić bez zmian. Musiałbyś przetestować.

Inny sposób to użyć firewalla na Edimaxie blokując pakiety z interfejsu gdzie jest TPLink i adresem docelowym jakie mają urządzenia podłączone do Edimaxa, z wyjątkiem adresu źródłowego samego TPLinka, bo musi się z nim komunikować.

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się