decek_1984

tp-link cpe-210. Internet na zewnątrz

Recommended Posts

decek_1984

cześć. chcę skonfigurować sieć wifi na podwórku przy domu.  kupiłem tp-link cpe210, zamontowałem  na dachu i skierowałem na podwórze. Jak się okazuje sygnał w odległości ok 35 metrów jest nie wiele większy, niż sygnał ze zwykłego routera wifi od Playa, który sieje po domu sygnał. Sygnał jest na tyle słaby, że nie można połączyć się z siecią. Dodatkowo każda przeszkoda, np górka powoduje ogromne straty sygnału. Ten AP ma ponoć siać do 5km,  a już na 35 metrach mam problemy. Antena skierowana na miejsce, gdzie robiłem pomiary, więc na pewno nie wyszedłem poza obszar sygnału. 

Konfiguracja  domyślna, tylko wifi ustawiłem. Może trzeba coś jeszcze ustawić w parametrach urządzenia ?

Czy ktoś używał i konfigurował takie urządzenie ?

Edytowano przez decek_1984

SLX

Możesz podać zmierzoną siłę sygnału w dBm? Czy ustawiałeś antenę również w pionie, czyli nieco w dół? Sprawdź też w ustawieniach jeśli masz taką opcję moc nadawczą. Przeszkody zawsze osłabiają sygnał, zasięg podawany przez producenta dotyczy warunków idealnych. Na takiej odległości powienien jednak być bardzo dobry sygnał. Sprawdź poziom sygnału też w innych miejscach. Zrób screenshota z ustawień WiFi i tutaj wklej.

decek_1984

cześć, dzięki za odpowiedź. 

teraz nie mogę zrobić screena, bo montowałem to u kolegi  i nie mam teraz dostępu. Ale pamiętam jakie parametry ustwiłem, więc kolejno ( w załączniku przykład z neta):

• channel width: 20/40MHz,
  • max tx ratio  nie pamiętam, ale nie zmieniałem, więc domyślnie (pewnie max)
  • channel: 10 i 13 - testowałem dla obu
  • transmit power - testowałem dla 1,1 i max czyli 12. Ponoć używanie maksymalnego wzmocnienia w takim urządzeniu jest niezgodne z prawem... ?? czy to prawda ?
  • distance setting: testowałem dla 0, 1 i auto. brak wpływu na rezultaty. 

reszty parametrów nie ruszałem. 

Zgadzam się, że sygnał na takiej odległości powinien być bardzo mocny, przecież te anteny maja dostarczać sygnał do 5 km. 

sygnał mierzyłem wifi analyzerem na telefonie i wychodziło -70,-75 dBm, 

tp-link.PNG

Edytowano przez decek_1984

SLX
11 godzin temu, decek_1984 napisał:

transmit power - testowałem dla 1,1 i max czyli 12. Ponoć używanie maksymalnego wzmocnienia w takim urządzeniu jest niezgodne z prawem... ?? czy to prawda ?

Tak, są pewne ograniczenia, on ma 500mW więc maksymalnej mocy nie możesz używać. Jeśli masz gdzieś w opcjach ustawianie kraju, to po wybraniu Polski powinien automatycznie Ci ograniczyć moc, do takiej jaka jest w przepisach. Czy zmiana mocy ma jakiś wplyw na wynik pomiaru? Jeśli masz ustawiony już kraj to sprawdź inny, np. USA oni mają dużą maksymalną dozwoloną moc.

-70dBm nie jest tragiczne, ale według mnie też powinno być więcej. Chyba, że po drodze są jakieś przeszkody, masz odpowiednio dużą widoczność do AP? I czy jest pochylony w pionie w kierunku ziemi? On ma dosyć mały kąt w pionie 35 stopni, więc na bliskie odległości trzeba go pochylić tak żeby był prostopadle do miejsca gdzie mierzysz.

decek_1984

cześć. 

są pewne przeszkody, np lekki spadek terenu (skarpa, która lekko zasłania) i dach od ziemianki. ale w tym miejscu widać sygnał od routera z play lte, więc jestem zdziwiony podwójnie , że taki AP ma problem. dzisiaj sprawdzę, czy są tam ustawienia kraju i przestawię na USA. Ale jak się domyślam to też będzie niezgodne z prawem ?

mam jeszcze inny pomysł,aby na dachu altany ustawić tego AP i skierować go na dom. tam jest w miare dostępny sygnał od routera PLAY. Następnie ustawię AP w trybie repeatera i może wtedy reszta podwórka dostanie sieć. Ta antena na odległość do 5 m sieje sygnał dookoła, więc może się uda to w ten sposób załatwić. 

SLX

Każda przeszkoda osłabia sygnał. Nie da się umieścić go wyżej na jakimś maszcie? Jak regulacja mocy nadawania zmienia poziom odbieranego sygnału to nie musisz testować. Router ma pewnie inną antenę, sygnał może np. pochodzić z odbić od przeszkód. A co do pomysłu z repeaterem to jasne, spróbować zawsze można, tylko repeater zmniejsza prędkość przynajmniej o połowę.

decek_1984

wyżej się już nie ta. więc w takim razie zostaje tylko opcja repeatera. trzeba było brać  unifi przynajmniej ma antenę dookólną i załatwił ny mi całe podwórko (odbicia) i może też piętro w domu. zastanawiam się czy ni kupić jeszcze jej mimo wszystko, a z tego tp-linka zrezygnować. Ten unifi ma zasięg na zewnątrz do 183 m, więc z przeszkodami powinien na te 30 metrów  dociągnąć sygnał.  Tylko to takie testowanie i kupowanie w ciemno, bo czy wystarczy sygnały okaże się dopiero po zakupie sprzętu. Czy ktoś z Was używał tego unifi w terenie z przeszkodami ?

2 godziny temu, SLX napisał:

Jak regulacja mocy nadawania zmienia poziom odbieranego sygnału to nie musisz testować. 

tylko zmiana wzmocnienia z 0 lub 1 na 11 dB nie zmienia znacznie jakości sygnału odbieranego na miejscu. Zmiana jest z -81 na -75 dB. Bez szału. Rozumiem, że przestawienie na np. USA powoduje tylko zmianę wzmocnienia na wyższy ? 

czy możesz mi powiedzieć jaki jest maksymalne dopuszczalne wzmocnienie w PL ?

SLX

Jeśli nie ma odpowiedniej widoczności to można tylko zgadywać jak się zachowa fala elektromagnetyczna. Każdy ma inne ukształtowanie terenu, inne materiały po drodze. W takich warunkach możesz tylko doświadczalnie testować co się sprawdzi. Zmiana mocy radia miała na celu sprawdzenie czy w ogóle dobrze działa.

Przepisy mówią o 100mW EIRP (20dBm) - jest to moc wypromieniowana, czyli po uwzględnieniu zysku anteny, strat na złączach, itp. Nie wiem niestety co wskazuje panel TP-Linka, być może tylko moc radia.

decek_1984
16 godzin temu, SLX napisał:

Jeśli nie ma odpowiedniej widoczności to można tylko zgadywać jak się zachowa fala elektromagnetyczna. Każdy ma inne ukształtowanie terenu, inne materiały po drodze. W takich warunkach możesz tylko doświadczalnie testować co się sprawdzi. Zmiana mocy radia miała na celu sprawdzenie czy w ogóle dobrze działa.

Przepisy mówią o 100mW EIRP (20dBm) - jest to moc wypromieniowana, czyli po uwzględnieniu zysku anteny, strat na złączach, itp. Nie wiem niestety co wskazuje panel TP-Linka, być może tylko moc radia.

przy maksymalnym wzmocnieniu jest -65/-70 dB w miejscu docelowym, gdy stoję  w widocznym dla anteny miejscu. za przeszkodą spada do -75/-80. 

IMG_20180218_174023.jpg

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się