Skocz do zawartości

Zdjęcie

Naprawa / ulepszenie sieci

• Musisz się zalogować, aby odpowiedzieć
3 odpowiedzi w tym wątku

#1 Bermax

Bermax

Nowicjusz

• Nowi użytkownicy
  • Pip
  • 4 Postów:

Napisany 06 grudzień 2016 - 18:03

Witam serdecznie.
Jestem raczej zielony w tematach związanych z sieciami więc proszę o wyrozumiałość jeżeli nie przedstawię wszystkich niezbędnych informacji.

Od jakiś 9 lat dostęp do internetu stacjonarnego uzyskuję dzięki stworzonej sieci na bazie anten kierunkowych od sąsiada mieszkającego około 100 metrów obok. Schemat naszej sieci wygląda w następujący sposób.

https://zapodaj.net/...049097.png.html

Internet z gniazda trafia do Rutera u sąsiada który przez WiFi zapewnia internet w domu następnie kablem jest pociągnięty do Rutera pracujący w trybie AP znajdującego się w antenie kierunkowej i połączonego z anteną (zasilanie POE). Z Rutera znajdującego się na dachu przez użycie trybu BRIDGE jest połączony adresem MAC z Ruterem znajdującym się u mnie na dachu również pracującym w trybie AP połączony z anteną (zasilanie POE) skąd następnie kablem jest połączony z Ruterem znajdującym się u mnie w domu który przez WiFi zapewnia internet. (tak wiem troszkę pogmatwane)

Niestety ostatnio od dłuższego czasu dochodzi do następujących sytuacji.

https://zapodaj.net/...4e6241.png.html
https://zapodaj.net/...4d3cdc.png.html

Pomiędzy moją anteną (NR 3) a anteną sąsiada (NR 2) potrafi gubić bardzo dużo pakietów, pingi skaczą do 1000 i korzystanie z internetu staje się niemożliwe. Problem występuje zarówno łącząc się przez WiFi jak i przez kabel.

Sieć pracuje na pasmie 2.4 próbowałem już zmiany kanału WiFi w ustawieniach Ruterów jednak było to rozwiązanie na krótką chwilę które tak naprawdę niewiele pomogło. Anteny widzą się bezpośrednio więc zasięg w systemie jest maksymalny.

Moje pytanie brzmi jak można skonfigurować na dzień dzisiejszy czyli po prawie 10 latach od powstania tamtej sieci nowe urządzenia, co ewentualnie kupić, czy zamienić pasmo z 2.4 na 5 oraz jaki byłby koszt wymiany całej infrastruktury. Jeżeli cała sieć byłaby do wymiany zależałoby mi aby pracowała już w standardzie a/c jeżeli się nie mylę aby przesłanie nawet dużych plików z jednego domu do drugiego trwało chwilę.

Będę wdzięczny za wszelkie rady oraz uwagi lub ewentualną pomoc w rozwiązaniu problemu z utratą pakietów.

• 0

#2 mimoyagi

mimoyagi

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 6 Postów:

Napisany 01 marzec 2017 - 18:23

Bardzo zawile to opisałeś. Patrząc na diagram i opis myślę, że wiem o co Ci chodzi.

Powinno być tak:

- router 192.168.0.1. jest bramą. Daje łącze dla sąsiada przez radio (tego co u niego jest gniazdko z internetem). Serwer DHCP tego routera przydziela wam adresy IP.

- router2 to nie router tylko access point AP, jest połączony kablem z routerem1 i służy tylko do siania w eterze. Jego adres IP jest tylko po to żeby można było dostać się do urządzenia w celu konfiguracji.

- router3 to nie żaden router, tylko APC (klient)- odbiera to co mu wysłał AP. Jego adres IP również tylko do konfiguracji maszyny.

- Nie wiem po co router 4, być może działa jako switch na portach LAN.

Według mnie powinno być tak: gniazdo internet ->router (DHCP serwer)-> LAN, WLAN->AP(ten do ciebie)->100m->APC(ten po twojej stronie)->Ty.

Przy tak krótkim linku nic bym nie zmieniał, to musi działać. Zrób konfiguracje maszyn od nowa i sprawdź link np. iperf3, będziesz wszystko wiedział.

pozdrawiam

• 0

#3 Bermax

Bermax

Nowicjusz

• Nowi użytkownicy
  • Pip
  • 4 Postów:

Napisany 23 marzec 2017 - 15:35

W sumie myślałem że nikt tutaj nie odpisze :) zgadza się router2 i 3 działają jedynie jako acces point router 4 natomiast sieje internet przez WiFi w domu. Adresy sieciowe przydziela router1 przez DHCP.

Niestety pingi jak wariowały tak wariują potrafi być kilka dni dobrze a czasami po kilku minutach następuje powyższa sytuacja.
Możesz wyjaśnić jak sprawdzić link przez to iperf3 nie do końca wiem o co chodzi z góry dzięki.

• 0

#4 mimoyagi

mimoyagi

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 6 Postów:

Napisany Wczoraj, 14:29

Zacznijmy od iperf. Pewnie patrzałeś na google, ale przypomnę, jest to program do sprawdzania realnej przepustowości łącza lan, wlan itp. Na jednym kompie w sieci ustawiasz go w trybie serwer, a z drugiej strony jako klient i masz realny pomiar. Troszkę zamyliłem z iperf3, bo to chyba tylko z konsoli chodzi. Ja używam iperf-2.0.2, jest w okienku, wszystko można łatwo ogarnąć.

Co do reszty tematu:

-pomyślał bym czy wszystkie urządzenia są sprawne.

-popatrzył na anteny, przede wszystkim złącza, ogólny stan techniczny

-to powyżej będziesz miał w wyszukiwanych sieciach (siła sygnału, ew. SQ)

-może wystarczy zmiana kanału na radiu

100m to jest nic dla wifi, a jak chcesz iperfa to napisz mi swój adres e-mail to ci podeślę.

O, popatrzałem na starszy post, więc odpowiadam:

-sieć 2,4 jest bardziej "zaśmiecona", ponieważ kiedyś urządzenia 5 były znacznie droższe i używało się 2,4. Ponadto standard 2,4 przewiduje nakładanie się kanałów, będziesz to widział w wyszukiwaniu sieci.

-sieć 5 bardziej do budowania sieci szkieletowej polecam, ponieważ wymaga widoczności optycznej anten, ale kanały są odseparowane i nie dzieją się cuda.

-koszty: najtaniej w tej chwili mikrotik, APC zewnętrzny z anteną 20zł, baza ok. 80zł, np.RB433 już z kartami, tylko konfiguracja jest nieco bardziej skomplikowana, ale możliwości dużo większe.

Pozdrawiam.

• 0