Oprogramowanie forum zostało zaktualizowane. Zmienił się sposób logowania: jako nazwy użytkownika należy użyć tzw. "nazwy wyświetlanej" jeśli była różna od poprzedniego loginu lub adresu email.

Bermax

Naprawa / ulepszenie sieci

4 posty w tym temacie

Witam serdecznie.
Jestem raczej zielony w tematach związanych z sieciami więc proszę o wyrozumiałość jeżeli nie przedstawię wszystkich niezbędnych informacji.

Od jakiś 9 lat dostęp do internetu stacjonarnego uzyskuję dzięki stworzonej sieci na bazie anten kierunkowych od sąsiada mieszkającego około 100 metrów obok. Schemat naszej sieci wygląda w następujący sposób.

https://zapodaj.net/2a61511049097.png.html

Internet z gniazda trafia do Rutera u sąsiada który przez WiFi zapewnia internet w domu następnie kablem jest pociągnięty do Rutera pracujący w trybie AP znajdującego się w antenie kierunkowej i połączonego z anteną (zasilanie POE). Z Rutera znajdującego się na dachu przez użycie trybu BRIDGE jest połączony adresem MAC z Ruterem znajdującym się u mnie na dachu również pracującym w trybie AP połączony z anteną (zasilanie POE) skąd następnie kablem jest połączony z Ruterem znajdującym się u mnie w domu który przez WiFi zapewnia internet. (tak wiem troszkę pogmatwane)

Niestety ostatnio od dłuższego czasu dochodzi do następujących sytuacji.

https://zapodaj.net/d8379174e6241.png.html
https://zapodaj.net/f0f5eaf4d3cdc.png.html

Pomiędzy moją anteną (NR 3) a anteną sąsiada (NR 2) potrafi gubić bardzo dużo pakietów, pingi skaczą do 1000 i korzystanie z internetu staje się niemożliwe. Problem występuje zarówno łącząc się przez WiFi jak i przez kabel.

Sieć pracuje na pasmie 2.4 próbowałem już zmiany kanału WiFi w ustawieniach Ruterów jednak było to rozwiązanie na krótką chwilę które tak naprawdę niewiele pomogło. Anteny widzą się bezpośrednio więc zasięg w systemie jest maksymalny.

Moje pytanie brzmi jak można skonfigurować na dzień dzisiejszy czyli po prawie 10 latach od powstania tamtej sieci nowe urządzenia, co ewentualnie kupić, czy zamienić pasmo z 2.4 na 5 oraz jaki byłby koszt wymiany całej infrastruktury. Jeżeli cała sieć byłaby do wymiany zależałoby mi aby pracowała już w standardzie a/c jeżeli się nie mylę aby przesłanie nawet dużych plików z jednego domu do drugiego trwało chwilę.

Będę wdzięczny za wszelkie rady oraz uwagi lub ewentualną pomoc w rozwiązaniu problemu z utratą pakietów.

0

Bardzo zawile to opisałeś. Patrząc na diagram i opis myślę, że wiem o co Ci chodzi.

Powinno być tak:

- router 192.168.0.1. jest bramą. Daje łącze dla sąsiada przez radio (tego co u niego jest gniazdko z internetem). Serwer DHCP tego routera przydziela wam adresy IP.

- router2 to nie router tylko access point AP, jest połączony kablem z routerem1 i służy tylko do siania w eterze. Jego adres IP jest tylko po to żeby można było dostać się do urządzenia w celu konfiguracji.

- router3 to nie żaden router, tylko APC (klient)- odbiera to co mu wysłał AP. Jego adres IP również tylko do konfiguracji maszyny.

- Nie wiem po co router 4, być może działa jako switch na portach LAN.

Według mnie powinno być tak: gniazdo internet ->router (DHCP serwer)-> LAN, WLAN->AP(ten do ciebie)->100m->APC(ten po twojej stronie)->Ty.

Przy tak krótkim linku nic bym nie zmieniał, to musi działać. Zrób konfiguracje maszyn od nowa i sprawdź link np. iperf3, będziesz wszystko wiedział.

pozdrawiam

0

W sumie myślałem że nikt tutaj nie odpisze :) zgadza się router2 i 3 działają jedynie jako acces point router 4 natomiast sieje internet przez WiFi w domu. Adresy sieciowe przydziela router1 przez DHCP.

Niestety pingi jak wariowały tak wariują potrafi być kilka dni dobrze a czasami po kilku minutach następuje powyższa sytuacja.
Możesz wyjaśnić jak sprawdzić link przez to iperf3 nie do końca wiem o co chodzi z góry dzięki.

0

Zacznijmy od iperf. Pewnie patrzałeś na google, ale przypomnę, jest to program do sprawdzania realnej przepustowości łącza lan, wlan itp. Na jednym kompie w sieci ustawiasz go w trybie serwer, a z drugiej strony jako klient i masz realny pomiar. Troszkę zamyliłem z iperf3, bo to chyba tylko z konsoli chodzi. Ja używam iperf-2.0.2, jest w okienku, wszystko można łatwo ogarnąć.

Co do reszty tematu:

-pomyślał bym czy wszystkie urządzenia są sprawne.

-popatrzył na anteny, przede wszystkim złącza, ogólny stan techniczny

-to powyżej będziesz miał w wyszukiwanych sieciach (siła sygnału, ew. SQ)

-może wystarczy zmiana kanału na radiu

100m to jest nic dla wifi, a jak chcesz iperfa to napisz mi swój adres e-mail to ci podeślę.

O, popatrzałem na starszy post, więc odpowiadam:

-sieć 2,4 jest bardziej "zaśmiecona", ponieważ kiedyś urządzenia 5 były znacznie droższe i używało się 2,4. Ponadto standard 2,4 przewiduje nakładanie się kanałów, będziesz to widział w wyszukiwaniu sieci.

-sieć 5 bardziej do budowania sieci szkieletowej polecam, ponieważ wymaga widoczności optycznej anten, ale kanały są odseparowane i nie dzieją się cuda.

-koszty: najtaniej w tej chwili mikrotik, APC zewnętrzny z anteną 20zł, baza ok. 80zł, np.RB433 już z kartami, tylko konfiguracja jest nieco bardziej skomplikowana, ale możliwości dużo większe.

Pozdrawiam.

0

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się