Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Krzy90

LTE - jak w praktyce?

Recommended Posts

Krzy90

Witam,

Jako że od dawna planuję zrezygnować z telefonu stacjonarnego a jedynym powodem który mnie powstrzymuje jest konieczność opłacania utrzymania linii chciałbym się dowiedzieć coś więcej o technologii LTE. Tak więc czy ma ktoś jakies doświadczenia z tym związane? Mieszkam na wsi, województwo podkarpacjie okolice, Rzeszowa. Najbliższy nadajnik sieci komórkowej należy do plusa. I mam problem z zasięgiem w domu. Tzn 1-2 kreski zasięgu na telefonie (nie znam mocy odbieranej, mogę to zmierzyć jakimś programem na telefonie). Zasięg oczywiście GSM. W niektórych pomieszczeniach w domu tracę zasięg. Czy modem z zewnętrzną anteną móglby pomóc? Patrząc na mapy zasięgu LTE w plusie nie mam możliwości odbioru, jednak najbliższy nadajnik znajduje się jakieś 3,5km od mojego domu a skraj obszaru na którym LTE teoretycznie działa jakieś 700m-1km ode mnie. Wiem, że pewnie nikt mi nie da odpowiedzi "na pewno zadziała" lub "nie da rady" bo to trzeba sprawdzić na sprzęcie, ale czy ktoś coś takiego w ogóle próbował i czy jest sens się w to bawić?

Malleus

Polskie prawo gwarantuje Ci chyba mozliwosc wziecia czegos takiego na próbę(10dni). Najlepiej zamow przez konsultatna albo internet - tam uzyskasz potrzebna informacje

Inwigilator

Pamiętaj że internet mobilny jest limitowany, i przy kilku GB transferu na nic ci się nie przyda prędkość 150Mbps LTE.

Krzy90

Malleus, wiem że mogę zwrócić ale jest taki myk że jak zwracam to i tak muszę zapłacić za aktywację (50zł)

Inwigilator, ja i tak mieszkam w Krk, internetu potrzebuję w domu tylko na weekendy ;)

Inwigilator

Malleus, wiem że mogę zwrócić ale jest taki myk że jak zwracam to i tak muszę zapłacić za aktywację (50zł)

Inwigilator, ja i tak mieszkam w Krk, internetu potrzebuję w domu tylko na weekendy ;)

Jeśli będziesz się ograniczał do przeglądania witryn to taki internet jest ok, bo przy oglądaniu strumieniowym np youtube nawet największy limit nie starczy na wiele.

battery

hej,

o LTE zapomnij, to pic na wode, na dzien dzisiejszy 12.09.2012, nadajnikow strasznie malo, a musisz byc blisko zeby miec dobre i szybkie polaczenie, w warszawie tych nadajnikow jest najwiecj i tam jest wieksza szansa i jako tako tam moze to chodzic, w innych miastach to niestety trzeba jeszcze czekac az dostawia.... UMTS tez krucho ale wiecej tego jest zdecydowanie, jak masz chodzby UMTS to mozesz sie pokusic i sprobowac, kup dobra anten bo na pewno sie przyda :)

Domer

Oferta raczej dla "byznesmanów" z wielkich miast :} Gdzie i tak prędkość nie jest powalająca

Arekkkk

Ja mam mobilny, bo często wyjeżdżam w delegacje, ale to tylko do przeglądania stron, nie ma mowy o oglądaniu np. filmó przez net czy youtube. I w nocy mam darmowy.

Inwigilator

Ja mam mobilny, bo często wyjeżdżam w delegacje, ale to tylko do przeglądania stron, nie ma mowy o oglądaniu np. filmó przez net czy youtube. I w nocy mam darmowy.

Oglądać filmy i tube da się bez problemu, byle był to zasięg 3G lub CMDA tylko limitu szkoda :)

Krzysztof N

W zasadzie techologia LTE działa tylko w centrach dużych aglomeracji. Ponadto, jak tu już zostao napisane, przy dużej prędkości transmisji trzeba podpisać umowę na abonament z bardzo dużym limitem transferu danych bo inaczej przy tej prędkości szybko się nam pakiet wyczerpie.

Inwigilator

W zasadzie techologia LTE działa tylko w centrach dużych aglomeracji. Ponadto, jak tu już zostao napisane, przy dużej prędkości transmisji trzeba podpisać umowę na abonament z bardzo dużym limitem transferu danych bo inaczej przy tej prędkości szybko się nam pakiet wyczerpie.

Limit skończył by się równie szybko przy 1Mb, prędkość nie ma tu znaczenia.

jacekv20

Jeżeli ktoś mieszka pomiędzy Rzeszowem a STW (chodzi o okoliczne wsi) to ma góra 4mb/s zaznaczam że jak nie jest daleko od nadajnika.

Jak ktoś koniecznie upiera się przy mobilnym necie lub jest mu potrzebny bo nie ma innej możliwości to czemu nie. Ale trzeba sie zastanowić czy się opłaca.

battery

kazdemu proponuje najpierw sprawdzic czy chociaz 3G bedzie, i wtedy kupowac jezeli nie ma alternatywy

AdamWaw

Kuzyn ma LTE pod Poznaniem i śmiga ok 25MB. Moim zdaniem to całkiem dobry wynik. Ja mając w domu Netię nie mam więcej jak 13-14MB.

volti1

Słyszałem, że ostatnio wprowadzili jakąś promocje stylu - nie korzystasz - nie płacisz, ale ja i tak niestety nie mogę tego przetestować, bo nadal nie jestem w zasięgu sieci :/

Mich

W przypadku jesli ktoś ma LTe i w durzej mierze korzysta z niego stacjonarnie warto sprawdzić czy podłączenie anteny zewnętrznej nie pozwoli mu zwiększyć znacznie prędkości. Z mojego małego doświadczenia wynika, że np. modem Huawei USB oferowany przez Plusa jest do kitu. W 2 lokalizacjach używałem dla porównania modemu Huawei i płyty Mikrotika z zainstalowanym modemem MiniPCI Express dostarczonym przez Mikrotika, ale są na rynku np. Sierra Wireless MC7710 (dostałem dobrą ofertę cenową na te modemy gdyby ktoś był zainteresowany). Do tego zestawu podpiąłem antenkę do LTE: http://www.wireless-...pa-m19-8hv.html (naprawdę do LTE, działa od 1710 do 2170 MHz i jest MIMO 2x2, na rynku jest dużo anten do LTE, ale tylko z nazwy). W tych samych lokalizacjach transfery wzrosły mi prawie dwukrotnie, a co ciekawe Huawei podawał w swoim sofcie, że ma dobry poziom sygnału. Najgorsze jest to, że nie rozumiem skąd taka różnica, albo Huawei po prostu działa słabo, albo jego soft kłamie o poziomie sygnału albo Plus w sprzedawanym przez siebie sprzęcie celowo w jakiś sposób obniża realne transfery (to dla wielbicieli teorii spiskowych, ale z drugiej strony to ma sens, pojemnośc nadajników LTE jest ograniczona, cena netu niska, wysoka tylko wartość marketingowa). W końcu 90% Klientów jak zobaczy w pasku 100 Mbps jest już w siódmym niebie ;).

DominikFurtel

Pamiętaj tylko że ta stronka co kolega podał wcale nie oznacza że w twojej lokalizacji będziesz mieć satysfakcjonujący zasięg. Niestey jak sam nie sprawdzisz to się nie przekonasz :)