Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Soulfly

Dokładne wymiary anteny z puszki.

Recommended Posts

Soulfly

Mam pytanie bo już więdne od szukania na necie dokładnych wymiarów do anteny z puszki. Na dzień dzisiejszy wiem że najlepsza średnica to od 84 mm do 100mm (więc np. Pringles nie jest chyba najlepsze) Chodzi mi teraz np.puszka o średnicy 98 mm jaka ma być długa taka puszka i jaką odległość zastosować od dna do zrobienia otworu na konektor bo długość drutu wychodzącego z konektora podobno ma mieć zawsze 30 mm od ścianki puszki. Czy są na to jakieś wzory ? A może mógł by mi ktoś podać wymiary do tej średnicy 98 mm (długość puszki to 118 mm ale coś czuje że jest ona zależna od średnicy i będe musiał ją zmienić)

PS. Dosyć dokładnie przeszukałem wififorum.pl i do końca nie znalazłem odpowiedzi a bardzo mi zależy bo już próbowałem zrobić pare anten ale bez skutku a nie chce się zniechęcać i w końcu uzyskać chociasz małą poprawe w odbiorze bo tak naprawde to poytrzebuje tylko małej poprawy więc z miłą chęcią wysłucham wszystkich porad.

I życzę Wszystkim WESOŁEGO NOWEGO ROKU.

ciasteczkowypotwor

Soufly, średnicę puszki określa prosty wzór na graniczną średnicę falowodu, długość to najlepiej więcej niż 2x średnica, puszka może być okrągła, może być też kwadratowa, lub prostokątna, wtedy dłuższy bok musi być dłużysz niż graniczna falowodu, dla okrągłego falowodu musimy spełnić zależność średnicy 0,586<d<0,765 długości fali. Puszka nie powinna być karbowana. Powinien być to cylinder lub prostopadłościan o stałych wymiarach. W dodatku wykonany z przewodnika (pringelsy nim nie są). Długość promiennika to zazwyczaj 1/4 długości fali. Odległość promiennika od początku falowodu to 1/4 długości fali dla granicznej falowodu.

Soulfly

No właśnie dlaczego wszyscy używają pringles skoro nie jest przewodnikiem. Ja mieszkam we francji i robiąc antene z pringles ze zdziwieniem zobaczyłem że zewnętrzna część puszki jest z kartonu(co nimożliwia kontakt konektora z puszką) i pomyślałem że francuskie pringles się nie nadają a tu się okazuje że wogule się nie nadają. Co do odpowiedzi po wyżej to się nieżle zamotałem na wejście co to jest te soufly(to chyba miał być mó nick) po drugie słowa jak "falowodu (wydaje mi się że chodzi o spód puszki) , długości fali(czy to ma być obwód puszki) bo jeżeli chodzi o prawdziwą fale wifi to wiem tyle że w ścianie puszki mogą być otwory(tylko nie w denku) ale nie większe niż 6 cm bo wtedy fala przez ten otwór wydostanie się bo akurat jest takiej wielkości (2,4GHz) Wiem też że spód puszki nie może być karbowany ale tylko spód. Mówi się że idealną puszką do takich zabiegów jest "Żubrówka" i jak wszyscy wiemy bok jest karbowany. Dzisiaj znalazłem taką tabele dla puszkowych wifi

Optymalne wymiary anteny

D [mm] LD [mm] Lm [mm]

76 231, 416, 601,… 93

78 194, 350, 506,… 78

80 172, 310, 449,… 69

82 157, 284, 410,… 63

84 146, 264, 382,… 59

86 138, 249, 360,… 55

88 132, 237, 343,… 53

90 126, 227, 329,… 51

92 122, 219, 317,… 49

94 118, 213, 307,… 47

96 115, 207, 299,… 46

98 112, 202, 291,… 45

100 109, 197, 285,… 44

Gdzie "D" to średnica "LD" długość puszki a "Lm" to odległość promiennika (tego drucika wychodzącego z konektora) od dna puszki a długaść promiennika ponoć zawsze jest stała 31 mm. Jak wiadomo w antenach liczy się dokładność i stwierdzenie że " długość to najlepiej więcej niż 2x średnica" jest dla mnie troche podejżane bo w zasadzie nie mówi wiele.Wcześniej też słyszałem że wystarczy podzielić długość puszki na 4 i to daje nam odległość promiennika od dna puszki al poszperałem troche po necie i okazało się inaczej ( tak samo z pringles okazało się że to bajka) Ponoć najleprza średnica to od 84 mm do 92 mm a przeciętna konserwa ma około 100 mm i dno jest zazwyczaj karbowane. Teraz choruje na puszke po Żubrówce a niestety we francji niema ich za wiele więc jutro zaczynam bieganie po sklepach za puszką.

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU

P.S. Wydaje mi się że to forum jest dla zaawansowanych i dla przeciętnego Kowalskiego i posługiwanie się bardziej zrozumiałym językiem było by zrozumiałe dla Wszystkich a swierdzenia typu " Odległość promiennika od początku falowodu to 1/4 długości fali dla granicznej falowodu" to bardziej na forum typu akademickiego albo przemysłowego co nie dla wszystkich jest zrozumiałe. POZDRAWIAM

ciasteczkowypotwor

Soufly, google nie boli.

Średnica okrągłej puszki musi się zawierać w granicach 0,586<d<0,765 długości fali, dla 2,4GHz długość fali to 0,125m, co za tym idzie średnica powinna wynosić od 0.07325m do 0.095625m. Odległość promiennika od dna puszki, czyli falowodu, powinna wynosić 1/4 długości fali w falowodzie (tu przepraszam, wyżej podałem błędną informację, nie chodziło o graniczna długość fali w falowodzie, czyli taką dla której fala płynie wzdłuż falowodu, a nie w poprzek, a o długość fali w falowodzie). λg dla falowodu eliptycznego (tu skomplikowany wzór) dla 2,4GHz i średnicy puszki 0.0844m wyniesie 0.13872m. Co daje nam dla zachowania 1/4 odległości od dna puszki odległość 0.0346m. Długość promiennika powinna wynosić 1/4 długości fali, co dla 2,4GHz daje nam 0,03125m.

Aby uzyskać stabilną pracę, puszka nie powinna być karbowana, ani na dnie, ani na ściankach, długość puszki powinna wynosić moim zdaniem więcej niż długość fali. Warto aby falowód zakończyć tubą, bo sam falowód będzie kiepsko pracował. Tym bardziej, że będzie bez żadnego dopasowania.

jeżeli chodzi o prawdziwą fale wifi to wiem tyle że w ścianie puszki mogą być otwory(tylko nie w denku) ale nie większe niż 6 cm bo wtedy fala przez ten otwór wydostanie się bo akurat jest takiej wielkości (2,4GHz)

Nie, puszka nie może mieć po bokach żadnych dziur.

Soulfly

Otwory w obudowie nie przeszkadzają, o ile ich rozmiary nie przekraczają 6 centymetrów. Ta wartość nie bierze się znikąd: połowa długości fali elektromagnetycznej o częstotliwości 2,4 GHz to właśnie około sześć centymetrów i przez sześciocentymetrowy otwór w obudowie energia swobodnie "wyleje się" na zewnątrz. W efekcie stracimy i na mocy sygnału, i na jego kierunkowości. W razie wątpliwości zawsze możemy załatać otwór jakimkolwiek kawałkiem przewodnika (folią aluminiową, metalową blaszką itp.).

Dokładnie znalazłem tą informacje na tej stronie : http://www.trochetechniki.pl/Jak-zrobic-kierunkowa-antene-WLAN-z-puszki,t,2145.html

ciasteczkowypotwor

Widziałem, wiele falowodów, ale w żadnym nie były dopuszczalne jakiekolwiek dziury. Każde złącze skręcane na śruby z uszczelką z plecionki miedzianej, lub srebrnej, ewentualnie szlifowane powierzchnie, tak aby ściśle do siebie przylegały. Wyżej napisane twierdzenie o połowie długości fali nie jest prawdziwe. Niezależnie od długości fali i średnicy otworu, prąd W.CZ. i tak wyleje się gdzie będzie się tylko dało. Po to np w antenach tubowych robi się odpowiednie zakończenia tuby, aby prąd nie płynął po powierzchni zewnętrznej tuby. Po to w urządzeniach pracujących w zakresie mikrofal, ekranowanie jest pełne, bez żadnych dziur. Mam koledze podesłać zdjęcie jakiegoś urządzenia, które spełnia ogólnie przyjęte normy?

Soulfly

Oczywiście bardzo bym prosił a szczególnie materiały do zrobienia anteny z puszki ze średnicą 86mm ,najlepszy był by kalkulator online. Ostatnio znalazłem taki kalkulator na tej stronie http://www.changpuak.ch/electronics/cantenna.php

ale dokładnie nie jestem pewny z jego obliczeń jaki jest odstęp od promiennika do dna puszki a że mam tylko jedną taką puszke to nie chcę ryzykować i wole ją przeznaczyć na pewne wymiary.

ciasteczkowypotwor

Przecież powyżej, dałem Ci kompletne rozwiązanie. Ale musisz wiedzieć, ze to co wykonasz z puszki to tylko falowód, potrzeba jeszcze jakiś horn do tego.