Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

paplo

Czy WiMAX to ślepy zaułek ewolucji sieci bezprzewodowych ?

Recommended Posts

paplo

witam,

 

jak wszystkim wiadomo sieć która ma więcej punktów dostępowych ale o mniejszym zasięgu ma o wiele lepszą charakterystykę i wydajność niż sieć z mniejszą liczbą punktów dostępowych ale z większym zasięgiem.

I teraz moje pytanie co myślicie o WiMAX-ie który chrakteryzuje się tą drugą właściwością czyli o wiele większym zasięgiem.

Na początku każdy może pomyśleć że większy zasięg to zaleta takiego punktu dostępu ale gdy się zastanowić głębiej to przecież jest oczywiste że wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na przepustowość i prędzej czy później taki punkt dostępu się *zatka* bo nie będzie w stanie obsłużyć coraz większej przepustowości jakiej oczekują klienci które będzie rosło z roku na rok.

Wniosek jest dla mnie taki że WiMAX w przyszłości może się sprawdzić tylko na *rzadkich* obszarach z małą liczbą klientów ale na *gęstych* obszarach zurbanizowanych i metropoliach to jest po prostu zwykły niewypał.

 

Dla mnie WiMAX to po prostu zwykła ślepa odnoga ewolucji która nie będzie miała znaczenia w przyszłości szczególnie z nową panującą modą na bezprzewodowe sieci typu mesh.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARTZIN

Wimax pewnie będzie sie sprawdzał na za[beeep]iach gdzie ciężko o miedź i szkło, jednak w/w media i tam kiedyś dotrą.

 

Moim zdaniem masz rację, stosowanie Wimaxa troche mija się z celem jeśli można podciągnąć sobie łącze szklane/miedziane i stworzyć małe ale stabilne i wydajne sieci małych komórek nadawczych.

 

Jeśli WiMax będzie taniał to znajdą się na niego nabywcy, reklama zrobi swoje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Phantom

Ja powiem tak, posiadamy w firmie kilka linków WiMAX w miejscach gdzie do wyboru było albo 2.4 GHz albo właśnie WiMAX, głównie linki Neti i sprawują się ok jeżeli chodzi o stabilność i niezawodność, ping do www około 100 ms, do zastosowań takich właśnie jak mi jest potrzebny jest idealny mianowicie internet służy jedynie do wysyłania raportów fiskalnych, aktualizowania magazynu oraz pulpitu zdalnego. Wyżeracz który che mieć ping do stron 20 ms i brak lagów w grach napewno nie bedzie zadowolony. Porównując usługe do np HSPDA, WiMAX bije ją na głowe. Com do przeciążenia nadajników to zobaczymy jaką netia bedzie stosowała polityke, napewno WiMAX nie jest dużym zagrożeniem dla sieci w 5GHz która przy odpowiednim administrowaniu w praktyce posiada lepszą wydajność, no ale czas pokaże...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skynet

wimax miał być kolejnym krokiem do 802.11 z założeń nie wymagał widoczności optycznej i miał oferować większą wydajność

 

wimaxa zaczeła stosować multimedia polska jednak popularne bociany nie przejmują się widocznością i walą przez drzewa montując klientowi końcówke oraz bramke voip podobno mają oferować jeszcze do tego neta jednak na różnych obszarach stosują urządzenia na różnej częstotliwości w moich okolicach 3,5Ghz a dalej idą w 5,8Ghz i z tego co słyszałem tam gdzie idzie to na 3,5G jakoś to działa natowmiast na 5,8G walą bez widoczności i już powoli to umiera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adagio

czy to w każdym WiMAXie te czasy wyglądają na poziomie 100ms na wolnym łączu? jestem ciekawy czy dobrze zrozumiałem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MotoWi4

WIMAX jest za drogi i wymaga sporych nakładów finansowych na początku i raczej jest przeznaczony dla dużych dostawców bo małych by koszty zjadły.

 

Jest to system który i tak działa w oparciu o światłowodową sieć szkeletową - pełniejszym i bardziej dostepnym w obecnej chwili jest platforma Canopy - ostatnie dwie mile + linki mogace stworzyć sieć szkeletową w technologi OFDM + MotoMesh czy BPL.

 

Opłaty za czestotliwości są kolejnym mankamentem dla WIMAXA.

 

WIMAX jest promowany dla Samorządów ale mało kto kupuje kota w worku bo tak wąśnie ejst z WIMAXEM w Polsce - lepiej uciec na 5,4 i wiedzieć co się ma :P

 

Na przykąłdzie Motoroli, która sprzedaje WIMAX tylko przez Centralę i wymaganiom jakie sa stawiane aby można było kupic WIMAXA Motoroli to raczej nie wróżę tej technologi świetlanej przyszłości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach