Skocz do zawartości

Zdjęcie

Podstawy sieci WiMAX

• Musisz się zalogować, aby odpowiedzieć
2 odpowiedzi w tym wątku

#1 3one

3one

Nowicjusz

• Nowi użytkownicy
  • Pip
  • 2 Postów:

Napisany 01 grudzień 2013 - 10:45

Witam

Mam na imie Michal ale to akurat najmniej wazne.
Kiedys interesowaly mnie sieci nawet zaprojektowalem i zrealizowalem pare ale byly to lata 1999-2002. Od tamtego czasu czytam o sieciach ale tylko teoretycznie. Ostatnie pare lat wypadlem calkowicie z obiegu.

Ostatnio wracajac do tematu sieci na jednym ze spotkan ze starym znajomym poruszylismy temat WIMAX. A dokladniej podejscie komercyjne do takiego tematu.
Nie mialem nigdy okazji podlaczyc sie do sieci Wimax wiec nie jestem w stanie do konca pojac pewnych szczegolow praktycznych.

Otoz, zalozmy ze stawiam stacje bazowa w srodku malego miasteczka 12 000 osob. Chcialbym ludziom zapewnic dostep prepaid do internetu. Moje pytania:

1. Czy stawiajac stacje bazowa z wykorzystaniem anten sektorowych czy dookolnych w technologii 802.16e moi klienci mogliby laczyc sie z taka siecia BEZPOSREDNIO przy wykorzystaniu telefonu czy laptop/tabletu na terenie zabudowanym OUTDOOR w promieniu 4km od anteny (bez widocznosci ze stacja bazowa)?

2. Czy stawiajac stacje bazowa z wykorzystaniem anten sektorowych czy dookolnych w technologii 802.16e moi klienci mogliby laczyc sie z taka siecia BEZPOSREDNIO przy wykorzystaniu telefonu czy laptop/tabletu na terenie zabudowanym INDOOR w promieniu 4km od anteny (bez j widocznosci ze stacja bazowa i bez zakupu dodatkowych anten)?

3. Czy moge rozdzielic transfer pomiedzy klientow przygdzielajac im odpowiednia przepustowosc wybierajac klase obslugi UGS (unsolicited grant service) i czy latwo to polaczyc z systemem prepaid?

O licencji na czestotliwosci wiem. Nie jest to pomysl na teren Polski. Dodatkowo oczywiscie nie zamierzam sam tego obslugiwac czy budowac takiej sieci (zdaje sobie sprawe, ze moje umiejetnosci co do sieci sa przestazale). Ale mimo wszystko chcialbym troche sie zaglebic w ten temat.

P.S. Oczywiscie to nie jedyne pytania jakie mi sie nasuwaja w zwiazku z WiMax jednak mysle ze sa one fundamentalnymi w celu zrozumienia dizalania. ^_^

• 0

#2 Mich

Mich

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 5 Postów:

Napisany 02 grudzień 2013 - 10:58

Żeby nie było swoją opinię wyraża też Michał :). Poniżej odpowiedzi zgodne z moją wiedzą:

1. Czy stawiajac stacje bazowa z wykorzystaniem anten sektorowych czy dookolnych w technologii 802.16e moi klienci mogliby laczyc sie z taka siecia BEZPOSREDNIO przy wykorzystaniu telefonu czy laptop/tabletu na terenie zabudowanym OUTDOOR w promieniu 4km od anteny (bez widocznosci ze stacja bazowa)?

W moim przekonaniu budowanie sieci WiMAX w technologii 802.16e-2005 w tej chwili nie ma już sensu. Jak wskzuje dodatek po literce "e" to już dośc stara technolgoia, a stacje bazowe wciąż są drogie (odradzam zakup tanich stacji Cambium PMP 320, mamy Klientów, którzy chętnie odsprzedadzą je poniżej 50% ceny - prawie nowe, na gwarancji). Trzeba pamieać, że WiMAX 802.16e-2005 daje możliwośc asynchronicznej wymiany danych i max co można uzyskać to 40 mbps. Znacznie lepiej pójść w technolgię LTE TDD band 42 lub 43. Stacje bazowe wcale nie są o wiele droższe od WiMAXa. Oczywiście założyłem na wstępie, że pytasz o WiMAXa na pasmo gdzieś z przedziału 3.3 - 3.8 GHz.

2. Czy stawiajac stacje bazowa z wykorzystaniem anten sektorowych czy dookolnych w technologii 802.16e moi klienci mogliby laczyc sie z taka siecia BEZPOSREDNIO przy wykorzystaniu telefonu czy laptop/tabletu na terenie zabudowanym INDOOR w promieniu 4km od anteny (bez j widocznosci ze stacja bazowa i bez zakupu dodatkowych anten)?

Pytanie kto teraz do tabletów czy telefonów daje WiMAXa ? Nie czarujmy się, wszyscy dają jeśli już to LTE. To czy zasięg będzie wewnątrz zależy głównie od użytej częstotliwości. Na 3.5 GHz są marne szanse na dobe zasięgi "Indoor" nawet przy dośc gęstej sieci nadajników.

3. Czy moge rozdzielic transfer pomiedzy klientow przydzielajac im odpowiednia przepustowosc wybierajac klase obslugi UGS (unsolicited grant service) i czy latwo to polaczyc z systemem prepaid?

To już osobny temat, myślę, że pkt 1 i 2 są ważniejsze. W razie zainteresownaia WiMAXem, antenami etc. zapraszam do nas na stronę (tylko anteny): www.wireless-instruments.com , ale posiadamy na magazynie i laboratorium różne sprzęty WiMAX, LTE etc. Antenki na większośc pasm WiMAX i LTE od SISO do MIMO 4x4. Projektoujemy i produkujemy także na zamówienie.

pozdrawiam Michał

• 0

#3 3one

3one

Nowicjusz

• Nowi użytkownicy
  • Pip
  • 2 Postów:

Napisany 02 grudzień 2013 - 22:39

Dzieki wielkie za wyczerpujaca odpowiedz. Teraz mam wieksze pojecie o temacie :) - Szczegolnie wazne jest wlasnie to ze nie moglem sie doszukac (rowniez moj pc i laptop) mozliwosci laczenia z sieciami 802.16x =(

Poczytam na temat LTE TDD.

Thx Michale :D

• 0