Skocz do zawartości

Zdjęcie

Projekt sieci Wimax + WiFi. Dobór sprzętu

• Musisz się zalogować, aby odpowiedzieć
2 odpowiedzi w tym wątku

#1 TripleXXX

TripleXXX

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 2 Postów:

Napisany 09 lipiec 2013 - 16:04

Witam wszystkich. Piszę pracę dyplomową związaną z projektem sieci bezprzewodowej na terenach wiejskich. W mojej miejscowości jest maszt 30-40 metrowy. W projekcie chce go wykorzystać jako umiejscowienie bazy WiMAX. Proszę forumowiczów o podpowiedź w doborze sprzętu. Baza będzie miała w promieniu 5 km Access Pointy odbierające sygnał WiMAX (nielicencjonowany). Będzie to 7 punktów dostępowych. Następnie od każdego AP po kablu chcę podłączyć kolejny AP, który będzie rozsyłał sygnał już w technologii WiFi 5 GHz po okolicy w promieniu kilometra. Użytkownicy będą przyłączani anteną sektorową albo inną. Przewidywana liczba użytkowników na jeden punkt dostępowy: 10-20.

Połączenia z bazą w modelu widoczności LOS (pełna widoczność z zachowaniem I strefy Fresnela) 6 punktów. 1 punkt będzie przyłączony za pomocą NLOS (mogę go wykluczyć w projekcie)

Proszę (w miarę możliwości) pomoc w doborze sprzętu.

Oto moje pytania i sugestie:

Myślałem o routerze zarządzającym MikroTik tylko jaki?

Jaka antena na baze? Myślałem o kilku sektorach ale jakich, których? Np. ten: Sektor WiMAX Duo 15/90 HV MIMO. Jaki zasieg ma taka antena?

Jaka antena odbierająca sygnał od bazy WiMAX? Jaki AP?

Czy jednak zrobic projekt na paśmie licencjonowanym?

Czy zwykła antena działająca w paśmie 5 GHz będzie dobra do wimaxa? To taka sama jak do wifi na 5 GHz? Jak jest z ich zasiegiem?

WiFi już se ogarnę, bo mam zrobioną sieć z wykorzystaniem anteny sektorowej i mam przyłączonych kilku użytkowników.

Proszę o podpowiedzi. Z góry dziękuję.

Ten post był edytowany przez TripleXXX dnia: 09 lipiec 2013 - 17:54

• 0

#2 TripleXXX

TripleXXX

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 2 Postów:

Napisany 11 lipiec 2013 - 11:34

Super nikt nie pomoze... Dzieki wszystkim

• 0

#3 Mich

Mich

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 5 Postów:

Napisany 17 sierpień 2013 - 14:24

Witam,

Rozumiem, że masz sponsora lub sporo oszczędności ? Stacje bazowe WiMAX nie są tanie. Zakładam, że nie chcesz korzystać ze starego standardu 802.16d-2004 tylko co najmniej 802.16e-2005. Stacja bazowa w tym standardzie to wydatek minimum 3000 EURO netto i to za słabą stację typu Cambium PMP 320. Jeśli chcesz porządną wydasz lekką reką 2x więcej na np. Airspana 4GS lub Purewave. Do tego transfery na takiej stacji do jednostek klienckich są asynchroniczne 34 / 6 Mbps, trzeba to wziąśc pod uwagę przy planowaniu punktów bazowych z WiFi. Większość urządzeń na rynku WiMAX wcale nie jest na pasma otwarte jak 5 GHz z prostej przyczyny, po co pchać się w drogi sprzęt na pasma gdzie zwykłym Wi-Fi ktoś Ci będzie zakłócał Twoje nadajniki ? Popularne pasma WiMAx to 3.4 - 3.8 GHz i 2.3 - 2.7 GHz. Jeśli nadal nie zraziłem Ciebie do tematu możesz do mnie napisać mogę pomóc w zakupie sprzętu.

Odpowiadając na konkretne pytania:

Myślałem o routerze zarządzającym MikroTik tylko jaki?

To zależy co będziesz chciał aby obsługiwał. Myślę, że najtańsze urządzenie z serii RouterBOARD 1100 Ci wystarczy.

Jaka antena na baze? Myślałem o kilku sektorach ale jakich, których? Np. ten: Sektor WiMAX Duo 15/90 HV MIMO. Jaki zasieg ma taka antena?

Zdecydowanie polecam antenki Wireless Instruments ( www.wireless-instruments.com ), najlepszy stosunek jakości do ceny, zapłacisz mniej niż połowe ceny anteny, którą wskazałeś i dostaniesz lepszy produkt.

Jaka antena odbierająca sygnał od bazy WiMAX? Jaki AP?

To zależy jaką bazę sobie wybierzesz.

Czy jednak zrobic projekt na paśmie licencjonowanym?

Zdecydowanie polecam pasmo licencjonowane. Jeśli na Twoim terenie można wykupić jakieś kanały z pasma 3.4 - 3.6 GHz, kup tak abyś miał 20 MHz (prawdopodobnie 3x 7 MHz), szczegóły znajdziesz na stronie UKE.

Czy zwykła antena działająca w paśmie 5 GHz będzie dobra do wimaxa? To taka sama jak do wifi na 5 GHz? Jak jest z ich zasiegiem?

Tak jeśli pasmo jest takie samo nie ma różnicy w antenie, jednak nie polecam WiMAXA na paśmie 5 GHz. To tak jakbyś poszedł do hotelu Hilton po super nocleg i płacąc tyle samo ile kosztuje apartament poszedł spać do zatłoczonego hostelu na poddaszu. To by miało sens gdybyś dzięki temu miał jakieś wymierne oszczędności, ale ich nie ma, pasmo 3.4 - 3.6 GHz jest tanie.

pozdrawiam Michał

Ten post był edytowany przez Mich dnia: 17 sierpień 2013 - 14:25

• 0