Skocz do zawartości

Zdjęcie

Antena dookólna - "samoróbka"

• Musisz się zalogować, aby odpowiedzieć
106 odpowiedzi w tym wątku

#1 yaroo

yaroo

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 23 Postów:

Napisany 17 luty 2008 - 09:59

Witam, zrobiłem antenę dookólną z kabla H155 - zauważam dziwne zjawisko: po uruchomieniu radia antena wykrywa kilkanaście SSID, z biegiem czasu widzi coraz mnie SSID aż w końcu widzi tylko SSID, do którego się łączy i w dodatku na bardzo słabym sygnale. Wcześniej zrobiłem sobie taka antenkę tyle że była wykonana byle jak i nie było takich akcji..
Czym takie zachowanie może być spowodowane??
  • 0

#2 NerXu

NerXu

C++ , HTML , JavaScript , Wardriving , BT3 , Ubuntu

• Administratorzy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2657 Postów:
  • GG:1577997
  • Zainteresowania:WiFi, TeleInformatyk , Centralki tel

Napisany 17 luty 2008 - 10:07

warunkami na zewnatrz oraz sprawdz czy kabel nie odczepil sie od dipola ... bo to wyglada tak jak by kabel odczepial sie od anteny...
  • 0
Szukaj Pomocy w GooGLE ...
Następnie u mnie,..
wWw.NXnet.PL

#3 yaroo

yaroo

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 23 Postów:

Napisany 17 luty 2008 - 11:44

to jest antena zrobiona wg. wzoru: http://wireless.gump...memadeomni.html

Wszystko dobrze polutowałem więc nie sądzę żeby się coś odczepiło... A tak nawiasem to jaki w końcu jest współczynnik tłumienia dla kabla H155 ???
  • 0

#4 baxik20

baxik20

Roztentegowywacz

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1256 Postów:

Napisany 17 luty 2008 - 12:27

A przypadkiem karta nie uwalona?? Jak sie dzieje na innej antenie ?
  • 0

#5 yaroo

yaroo

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 23 Postów:

Napisany 17 luty 2008 - 13:12

na innej antenie jest OK
  • 0

#6 NerXu

NerXu

C++ , HTML , JavaScript , Wardriving , BT3 , Ubuntu

• Administratorzy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2657 Postów:
  • GG:1577997
  • Zainteresowania:WiFi, TeleInformatyk , Centralki tel

Napisany 17 luty 2008 - 14:48

czyli antena uwalona sprawdz dokladnie czy sie nic nie odlutowalo ...
  • 0
Szukaj Pomocy w GooGLE ...
Następnie u mnie,..
wWw.NXnet.PL

#7 mlody as

mlody as

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 26 Postów:

Napisany 17 luty 2008 - 18:01

ile ta antena z kabla h155 ma zasiegu?
  • 0

#8 Rewikx

Rewikx

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 66 Postów:

Napisany 17 luty 2008 - 22:03

Wg tego schematu to powinien być kabel RG-213 lub H-1000 o grubości ok.10mm a z H-155 to schemat masz tu http://www.fotosik.p...c7f3584f7dbe8b6 opis Kolegi wujek

Zysk to ok 7 dBi a co do zasięgu to zależne to jest od wielu czynników np. długość kabla przyłączeniowego moc radia czy warunki pracy (zaszumienie , przeszkody) itd itp
  • 0

#9 wujek

wujek

Polemik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1337 Postów:
  • Zainteresowania:Mechatroniczne

Napisany 17 luty 2008 - 22:21

(Rewikx)
Wg tego schematu to powinien być kabel RG-213 lub H-1000 o grubości ok.10mm a z H-155 to schemat masz tu http://www.fotosik.p...c7f3584f7dbe8b6 opis Kolegi robgr85

To jest mój projekcik qwoli ścisłości biggrin.gif
Zrobiłem sobie dwie takie antenki:
http://images1.fotos...6a9e2abcb6c.jpg
http://images3.fotos...55c9b5283cd.jpg
Drugiej nie mogę doszukać fot, ma ona 3 elementy więcej.

-----
Wartości dla H1000:
-odległości między odcinkami - 51mm
-długość oplotu na jednym odcinku - 47.5mm
-odstępy między końcami oplotu - 3.5mm
-zakończone odcinkiem o długości oplotu 25,5mm i wystającej żyły 25,5mm - zlutowany oplot z żyłą (dipol zamknięty)

Czyli prawie to samo tylko parę wartości zwiększyło się o 1mm w porównaniu do H155.
  • 0
Powered by OvisLink Corporation

#10 mlody as

mlody as

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 26 Postów:

Napisany 17 luty 2008 - 22:51

bratu ciotecznemu mam cos pospawać i nie wiem tak jakoś mi sie to spodobało. Rozbirał ktos "patyka" czy to moze byc zamiast wtyku RP-SMA ???
Moze wkleić foto? To na ktorym kablu sie najwygodniej robi h1000 pewnie?
  • 0

#11 Rewikx

Rewikx

Amator

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 66 Postów:

Napisany 18 luty 2008 - 13:15

(wujek)
To jest mój projekcik qwoli ścisłości biggrin.gif

BARDZO PRZEPRASZAM !!!

Zasugerowałem się tym postem

I podpisem a stoi jak BYK ! " wujek napisał :" :shock:

Jeszcze raz przepraszam i zwracam honor biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

A tak już do tematu to ten miedziany pierścień na szczycie anteny (pewnie to zaślepka hydrauliczna) nie ma wpływu na działanie anteny ???
  • 0

#12 wujek

wujek

Polemik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1337 Postów:

Napisany 18 luty 2008 - 19:17

Rewikx, rozumiem smile.gif smile.gif smile.gif

Na końcu anteny to kawałek rurki miedzianej do instalacji CO, na końcu rurki PCV do środka anteny wsunąłem wycięty prostopadłościenny kawałek gąbki "do garów" która wbiła się trochę w zakończenie antenki a po nasunięciu do połowy kawałku rurki zalałem ją klejem na gorąco (glue gun). Taka "zaślepka" jest oddalona od końca antenki o około 2cm i nie ma wpływu na działanie całej anteny.

Hmm czy najlepiej robi się na H155 czy H1000 trudno określić, w obu trzeba zachować ściśle wymiary. Swego czasu Rafał007 robił anteny na H1000 i to zamiast standardowego oplotu wstawiał rurki miedziane, więc możesz go podpytać o więcej tajników.
  • 0

#13 kowalmisiek

kowalmisiek

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • Pip
  • 5 Postów:

Napisany 26 listopad 2008 - 21:09

Mam pytanie bo jestem dosc zielony w sprawie robienia anten a chcial bym sprobowac swoich sil w dookolnej. Chce zrobic taka antenke jak na tych schematach z linkow ktore podawaliscie w temacie. Mam do dyspozycji kabel h1000. Pytanie moje jest takie jak mocna antene moge zrobic z tego kabla. Widze ze 7dbi zrobione zostalo z kabla h155. Da sie cos wiecej osiagnac z kabla h1000? I jak byscie mi podeslali jakis schemat najlepiej po polsku i jak najprosciej opisany bo jestem zielony
  • 0

#14 wujek

wujek

Polemik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1337 Postów:

Napisany 08 grudzień 2008 - 20:55

Zobacz na moje posty, podałem wartości dla H1000, różnią się tylko do 1mm więc patrząc na schematy dla H155 łatwo się domyślić co będzie czym.

Czy mocna? W sensie mechanicznym nieco bardziej od giętkiego H155, pod względem zysku energetycznego trudno stwierdzić ale sądzę, że mniej więcej na takim samym poziomie jak H155. Tu wysoka dokładność wykonania odgrywa wysoką rolę. Przed rozpoczęciem wykonywania porównaj linijki i inne narzędzia pomiarowe z czymś wiarygodnym, np. suwmiarką bo połowa linijek i ekierek ma błąd nawet 1mm na 10cm (to bardzo dużo) a potem wypisują inni brednie że schemat do d**y, antena nie działa jak trzeba itp.
  • 0

#15 Rafał007

Rafał007

Początkujący pisarz

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 224 Postów:
  • GG:5131877
  • Zainteresowania:komputery, sieci, elektronika, TV-SAT, Freestyle Slalom

Napisany 11 grudzień 2008 - 01:16

CYTAT
Mam pytanie bo jestem dosc zielony w sprawie robienia anten a chcial bym sprobowac swoich sil w dookolnej. Chce zrobic taka antenke jak na tych schematach z linkow ktore podawaliscie w temacie. Mam do dyspozycji kabel h1000. Pytanie moje jest takie jak mocna antene moge zrobic z tego kabla. Widze ze 7dbi zrobione zostalo z kabla h155. Da sie cos wiecej osiagnac z kabla h1000? I jak byscie mi podeslali jakis schemat najlepiej po polsku i jak najprosciej opisany bo jestem zielony

Jak sie dobrze postarasz to osiągniesz dużo więcej niż 7dbi a nawet koło 12dbi spokojnie będziesz miał tylko kolega nie wspomniał chyba o pewnej sprawie mianowicie, antenę tą nie tylko trzeba robić z większą dokładnością ale wraz ze wzrostem zysku staje się ona coraz dłuższa lub jak kto woli wyższa kiedyś przeliczałem dla zysku 12dbi tak na oko to antena przybiera już ponad 1,2m innym problemem to kąt promieniowania w pionie. Czym większy zysk tym mniejszy kat promieniowania w pionie co to znaczy a więc najprościej mówiąc u klientów oddalonych od anteny możesz uzyska dobry poziom sygnału a u tych będących blisko sygnał może być słaby mimo że są blisko anteny a to dlatego że nie znajdują się w wiązce. Kiedyś budowałem ten typ anteny z kabla H1000 i rurek miedzianych fajnie ją się buduje, przy włożeniu sporej pracy uzyskuje się naprawdę dobre parametry. A i na koniec obrazu ci powiem odpuść sobie jakieś tam linijki załatw sobie dobrą suwmiarkę nie wiem jakie ci podał wymiary kolega wujek ale ja rurki miałem wyliczone do dwóch miejsc po przecinku.

Życzę miłego budowania anteny również służę pomocą i przepraszam za tak chaotyczny post ale późno juz trochę.
Moja pierwsza produkcja tego typu:
http://www.tsk-pisz....atne/omini1.JPG
http://www.tsk-pisz....atne/omini4.JPG
  • 0
Lucent Cell Pipe-> RB750 (MikroTik)->Ubiqiti Bullet2-> Omni 9dBi Interline
2024/256 4 użyszkodników + ja

#16 Darmach

Darmach

Nowicjusz

• Nowi użytkownicy
  • Pip
  • 2 Postów:

Napisany 23 grudzień 2008 - 20:59

Witam

Jestem "swieży" w temacie anten DIY i mam do was kilka pytań...

Przymierzam się do zrobienia antenki omni na H-155 wg schematu ze strony
http://wireless.gump...emadeomni.html
, tudzież posiłkując się "gotowcem" kolegi wujka
http://www.fotosik.p...7f3584f7dbe8b6
i tutaj wychodzą mi pewne nieścisłości....

1 --Jaka jest wartość parametru "V" we wzorze

V * C
---------- = 1/2 wavelength ?
2 * F

V - velocity factor - to "współczynnik skrócenia" ?

Znalazłem takie paramety kabla H-155:

H155
Diameter 5.4 mm
Velocity factor 79%
dB loss/100m @ 100MHz 9.3
Suitable for short cable runs, up to 5-10m
Maximum recommended power handling 250W

Czyli jesli V = 0,79 to:
0,79 x 299 792 458
--------------------------- = 1/2 dł.fali = długość odcinka oplotu == 0,04851
2 x 2 441 000 000

2 -- Czyli odcinek od "początku oplotu" do "początku następnego oplotu" powinien wynosić 48,5 mm ?

Na schemacie wujka podane jest 50 mm - czy jest to błąd, czy tez jest to nieistotna różnica? Z tego co przeczytałem powinno być to wykonane dość precyzyjnie.

3 -- Jaka powinna być odległość "przerwy" pomiędzy odcinkami oplotów? 1 mm? W tym momencie "rzeczywista" długość "odcinka oplotu" wynosiłaby 47,5 mm...

4 -- Czy są to prawidłowe wyliczenia ?

5 -- Kolejna sprawa - z tego co zrozumiałem ilość "odcinków" może być dowolna? Czyli jesli mam widzimisię zrobić 2u metrowego potwora - to nie ma problemu?

6 -- I ostatnie moje pytanie - jakiej długości ( i dlaczego? ^^) powinien być zakańczający odcinek anteny? Z tego co widzę u wujka to odcinek jest taki jak pozostałe tylko oplot skrócony o połowe?

pozdrawiam i proszę o cierpliwość i odpowiedź smile.gif)

Darmach
  • 0

#17 wujek

wujek

Polemik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1337 Postów:

Napisany 23 grudzień 2008 - 22:08

Udowadniam:

Długość fali: 300 / 2450mhz = 0,12244897959183673469387755102041m czyli w zaokrągleniu ~122,44mm

Zatem połówka fali: ~61,2mm

Współczynnik skrócenia fali dla H-155 oryginalnego Belden wynosi 81%

Czyli 81% połówki długości tej fali wynosić będzie niemalże 50mm jeżeli liczyliśmy z długich tasiemców bez zaokrąglania.

Te 50mm to odległości od początków odcinka do początków następnych odcinków. Dopiero po kilkunastu miesiącach skapnąłem się że wymiar 46,5mm nie jest tak krytyczny a właściwie powinien być możliwie największy, czyli zakładając długość 48mm oplotu plus dystans 2mm da nam to łącznie 50mm. Można dać nawet 49mm oplotu i 1mm dystansu lecz łatwo o zwarcie bo z oplotu wystają różne szkuty, chyba że robisz na rurkach.

Zakończenie: jeśli nie chcesz mieć zdychających AP na burzy zrób moje zakończenie, wtedy potencjały elektryczne ze zgromadzonych ładunków będą się równoważyły między masą nadajnika a wyjściem antenowym. Ale nie daje na to 100% gwarancji, szczególnie jak piorun uderzy. Szczerze widziałem 3 różne zakończenia: końcówka jak u mnie (1/4 + 1/4), końcówkę 1/2 + 1/4, i zwykłą niedzieloną - zwykły odcinek bez dolutowanego kolejnego. W wersjach zwartych jak i nie, przy czym nie odbiera to zysku antenie bo sprawdzałem przed zwarciem jak i po i sygnał był taki sam.

Możesz zrobić antenę długą na 2 metry ALE: teoretycznie zysk anteny rosnąc w miarę ilości elementów również i niewiele maleje. Dla porównania była kiedyś antena ferodo co była tej samej konstrukcji i miała 2 metry mając zysk o ile pamiętam 15dbi, zobacz sobie na horizona maxi - 1 metr i 12dbi. Nie mówiąc że dokładność powinna rosnąć z długością anteny a te firmy robią to lepiej niż ręka ludzka.
Po mojemu do 8 elementów się opłaca, potem nie warto się wysilać.

Na koniec moja dłuższa antenka, ma metr długości ale 1/4 od dołu to miejsce na mocowanie i sznur elementów zaczyna się wyżej.

• 0